MatsMore
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Jak czyścić gumowe dywaniki samochodowe? Kompleksowy poradnik

Dywaniki samochodowe pełnią ważną rolę w ochronie wykładziny auta przed uszkodzeniem. Chociaż modele gumowe są odporne na wilgoć i charakteryzują się dużą trwałością, to jednak narażone są na działanie błota, piasku i innych zanieczyszczeń, które przenoszone są na butach. W efekcie mogą stracić swój pierwotny wygląd. Jak skutecznie i bezpiecznie przywrócić im świeżość? Czy istnieją sprawdzone metody, by z łatwością usunąć nawet najtrudniejsze plamy? W artykule krok po kroku przeprowadzimy Cię przez proces czyszczenia gumowych dywaników samochodowych. Zapraszamy do lektury.

Jak myć gumowe dywaniki samochodowe?

Spis treści:

  1. Dywaniki samochodowe - ważne a niedoceniane akcesorium wyposażenia pojazdu
  2. Dlaczego czyszczenie dywaników samochodowych jest ważne?
  3. Kiedy czyścić samochodowe dywaniki gumowe?
  4. Czyszczenie gumowych chodników samochodowych w 3 krokach
  5. Czym czyścić gumowe dywaniki samochodowe?
  6. Suszenie gumowych chodniczków samochodowych - jakich błędów unikać?

Dywaniki samochodowe - ważne a niedoceniane akcesorium wyposażenia pojazdu

W czasach zaawansowanych systemów audio czy wyrafinowanych tapicerek, dywaniki samochodowe wydają się drobnym detalem, często zepchniętym na dalszy plan. Jednak to właśnie on stanowi pierwszą linię obrony przed codziennymi zanieczyszczeniami, które wnosi każdy kierowca i pasażer, wchodząc do auta. Dywaniki w samochodzie chronią podłogę przed śladami butów, plamami, wodą, a nawet solą, która w zimie jest wrogiem karoserii. Dlatego warto zainwestować w dobrej jakości wycieraczki, dostosowane do konkretnego modelu samochodu, takie jak dywaniki do Skody Fabii 3,dywaniki do Hondy Accord czy dywaniki do BMW x3, które idealnie wpasują się we wnętrze auta, zapewniając skuteczną ochronę i estetyczny wygląd.

 

Sprawdź nasz artykuł na temat: Dlaczego warto zdecydować się na zakup dywaników do samochodu?

 

Dlaczego czyszczenie dywaników samochodowych jest ważne?

Wiele osób przykłada dużą wagę do wyglądu samochodu z zewnątrz. Tymczasem zadbany pojazd to nie tylko czysty i lśniący lakier, znaczenie ma również wnętrze auta, gdyż to ono odpowiada za komfort podróży zarówno kierowcy, jak i jego pasażerów. Wśród elementów, które ulegają najczęstszym zabrudzeniom i wymagają systematycznej pielęgnacji, są dywaniki samochodowe. O konieczności ich posiadania nie trzeba nikogo przekonywać. Zbiera się na nich brud spod butów, woda w czasie deszczu lub śniegu oraz inne zanieczyszczenia.

Czyszczenie gumowych wycieraczek samochodowych będzie przebiegać inaczej i szybciej niż welurowych dywaników. Dlatego wiele osób decyduje się na zmianę chodniczków w zależności od pory roku. Niezależnie od tego, jaki model wybrałeś do swojego samochodu, pamiętaj, że jego regularne mycie i odkurzanie jest bardzo ważne dla eksploatacji, a także komfortu jazdy.

Przeczytaj także: Jakie dywaniki do samochodu na zimę? Doradzamy!

Kiedy czyścić samochodowe dywaniki gumowe?

Dywaniki wykonane z gumy uważane są za mniej estetyczne, jednak to rozwiązania zdecydowanie bardziej praktyczne. Dużą ich zaletą jest fakt, że mogą bez przeszkód być używane przez cały rok, ponieważ nie wchłaniają wody, a brud łatwiej jest z nich usunąć.

Regularne mycie chodniczków samochodowych podobnie jak gumowych wycieraczek do bagażnika może znacząco wydłużyć ich żywotność, zachować wygląd i funkcjonalność. Pamiętaj, że czyste dywaniki nie tylko poprawiają estetykę wewnątrz samochodu, ale również zapewniają lepszą przyczepność butów, co przekłada się na większe bezpieczeństwo podczas jazdy.

Zdaniem eksperta

Czyszczenie gumowych dywaników samochodowych warto przeprowadzać przy każdej możliwej okazji, a przede wszystkim, gdy zauważysz, że stały się śliskie, pełne piasku, błota czy innych zanieczyszczeń. Nieprzyjemny zapach z dywaników gumowych w samochodzie potrafi znacząco obniżyć komfort jazdy i wpłynąć na samopoczucie pasażerów. Często jest wynikiem wilgoci, zabrudzeń, a czasem nawet rozwoju bakterii i pleśni. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest mycie ich podczas każdej wizyty na myjni. Specjalne uchwyty pozwolą na zamocowanie dywaników i spłukanie ich myjką ciśnieniową w pozycji wiszącej - mówi Michał Szklarz z Matsmore

Czyszczenie gumowych chodników samochodowych w 3 krokach

Gumowe dywaniki samochodowe są niezastąpione w ochronie wnętrza pojazdu przed zanieczyszczeniami, ale z czasem i one same wymagają dokładnego czyszczenia. Oto trzy proste kroki do ich odświeżenia:

Krok 1. Trzepanie dywaników gumowych

W pierwszym etapie chodniczki od strony kierowcy i pasażerów należy wyciągnąć z pojazdu. Zanim to zrobimy, ważne jest, by ostrożnie odczepić wszelkie mocowania do dywaników samochodowych, które zapobiegają ich przesuwaniu się podczas jazdy. Po ich zdjęciu warto wycieraczki otrzepać i użyć suchej szczotki, która pomoże usunąć zaschnięte zanieczyszczenia.

Sprawdź nasz artykuł na temat: Jak wyczyścić welurowe dywaniki samochodowe

Krok 2. Odkurzanie chodników z gumy

W kolejnym kroku możemy zdecydować się na odkurzenie chodniczków. Jeśli mieszkamy w domu, wystarczy użyć na podjeździe zwykłego odkurzacza. Właściciele mieszkań w bloku mogą skorzystać z urządzeń umieszczonych na stacjach benzynowych. Warto nie tylko potraktować odkurzaczem same dywaniki, ale także usunąć zalegający pod nimi w pojeździe piasek, kurz, błoto.

Wiele osób chcąc zaoszczędzić sobie pracy, nie wyjmuje gumowych wycieraczek do odkurzania. Jest to duży błąd, gdyż na wykładzinie podłogi pojazdu znajdują się wszelkie zabrudzenia, które dostały się pod dywanik. W połączeniu z wilgocią często powstaje tam pleśń i rozwijają się bakterie, co może prowadzić do pojawienia się brzydkiego zapachu w samochodzie

Krok 3. Mycie dywaników

Kolejnym krokiem jest więc mycie dywaników. Idealnym rozwiązaniem jest użycie myjki ciśnieniowej, która skutecznie usuwa większość zanieczyszczeń. Jeśli nie posiadasz takiego urządzenia, równie dobrze sprawdzi się bieżąca woda z węża ogrodowego. Po wstępnym płukaniu warto sięgnąć po specjalny preparat do czyszczenia gumy. Dzięki niemu z łatwością usuniemy osadzony brud, przywracając dywanikom ich nienaganny wygląd. Warto skorzystać też ze szczotki, której włosie dotrze do najgłębszych zakamarków chodniczka.

Sprawdź nasz artykuł na temat: Welurowe czy gumowe? Jakie dywaniki do auta wybrać?

Czym czyścić gumowe dywaniki samochodowe?

Chociaż do czyszczenia dywaników samochodowych z gumy chętnie używamy płynu do mycia naczyń czy mydła w płynie, lepiej postawić na profesjonalne produkty. Środki do czyszczenia gumy wnikają lepiej w brud i odseparowują go od powierzchni, co sprawia, że nie ma konieczności szorowania dywanika. Co więcej, mają one również działanie odtłuszczające, dzięki temu będziemy mieć pewność, że buty kierowcy nie będą się ślizgać podczas jazdy.

Choć guma to bardzo trwały materiał, problem, z którym najczęściej mierzą się użytkownicy takich dywaników, jest utrata jednolitego wyglądu, nawet przy regularnym czyszczeniu. Aby chodniczki wyglądały przez długi czas jak nowe, warto zakupić specjalne preparaty konserwujące je i zabezpieczające przed blaknięciem.

Nie pozwól, by brud i woda niszczyły wnętrze Twojego samochodu!

Wybierz nasze gumowe dywaniki samochodowe

Suszenie gumowych chodniczków samochodowych - jakich błędów unikać?

Suszenie gumowych dywaników samochodowych wydaje się prostą czynnością, lecz w rzeczywistości kryje w sobie pułapki, które mogą skrócić żywotność tego ważnego akcesorium. Pierwszym błędem jest pozostawianie ich na słońcu w celu przyspieszenia suszenia. Promienie UV mogą sprawić, że guma stanie się sztywna i łatwo pęknie. Nie należy także próbować przyspieszyć procesu poprzez zastosowanie suszarki lub innego źródła gorącego powietrza, gdyż może to spowodować deformację gumowego chodniczka.

Sprawdź nasz artykuł na temat: Jak wybrać matę do bagażnika? Kompleksowy poradnik

Najlepszą metodą na dokładne wysuszenie dywaników samochodowych jest pozostawienie ich w cieniu lub w dobrze wentylowanym miejscu, rozłożonych na płasko. Jeśli chcemy przyspieszyć proces, warto przetrzeć je szmatką, która wchłonie nadmiar wody. Pamiętajmy, że właściwe suszenie przedłuży nie tylko żywotność naszych chodniczków, ale także zachowa ich estetyczny wygląd przez długi czas.

Michał Szklarz

Autor wpisu

Jestem doświadczonym ekspertem motoryzacji specjalizującym się w dziedzinie dywaników samochodowych. Moja wiedza o materiałach, projektowaniu i oczekiwaniach kierowców pozwala mi tworzyć dywaniki doskonale dopasowane do każdego pojazdu. Dążę do połączenia funkcjonalności z estetyką, dbając o ochronę wnętrza samochodu w elegancki sposób. Zaufanie klientów buduję poprzez pasję i zaangażowanie w tworzenie produktów, które podnoszą komfort podróżowania na nowy poziom.

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium