Wczytuję dane...

Jakie dywaniki do samochodu na zimę? Doradzamy!

Zima to wyjątkowy czas, kiedy biel śniegu kryje ulice, a mróz szczypie w policzki. Jednak ta bajkowa aura ma też swoją drugą stronę - błoto, pluchę i sól, które przynosimy do wnętrza naszego pojazdu. Dodatkowo w taką pogodę wiele osób chętnie zamiast komunikacji zbiorowej wybiera, stojący na parkingu lub w garażu auto. Warto pamiętać w tym czasie o zakupie odpowiednich dywaników samochodowych. Pozwolą one na utrzymanie wnętrza naszego auta w czystości, a jednocześnie zadbają o komfortowe i bezpieczne podróże. Jakie dywaniki do samochodu wybrać, aby sprostać zimowym wyzwaniom? Podpowiadamy w poniższym artykule. 

Jakie chodniczki samochodowe sprawdzą się na zimę?

Spis treści:

  1. Dywaniki samochodowe na zimę - dlaczego są niezbędne?
  2. Które dywaniki wybrać do auta na zimę - welurowe czy gumowe?
  3. Jakie właściwości powinny mieć dobre dywaniki samochodowe na zimę?
  4. Jakie parametry warto wziąć pod uwagę przy wyborze dywaników na zimę do auta?
  5. Dlaczego przed zimą warto zmienić dywaniki na gumowe?
  6. Czy gumowe dywaniki do auta są trwałe?
  7. Jak dbać o dywaniki samochodowe zimą?
  8. Jakie dywaniki samochodowe będą najlepsze na zimę? Polecane produkty!
  9. Co jeszcze należy przygotować w samochodzie przed zimą, oprócz dywaników?

Dywaniki samochodowe na zimę - dlaczego są niezbędne?

Dywaniki samochodowe na zimę to nie tylko estetyczny dodatek, ale przede wszystkim praktyczna inwestycja w komfort i bezpieczeństwo podróży podczas chłodniejszych miesięcy. Zimą, kiedy śnieg, sól i błoto są przenoszone na butach do wnętrza samochodu, jego podłoga może stać się trudna do utrzymania w czystości. Dlatego dywaniki powinny stanowić obowiązkowe wyposażenie pojazdu, aby chronić go przed wilgocią, pleśnią i korozją. 

Sprawdź nasz artykuł na temat: Dlaczego warto zdecydować się na zakup dywaników do samochodu?

Które dywaniki wybrać do auta na zimę - welurowe czy gumowe?

Wiele osób ma przekonanie, że dywaniki zakupione razem z samochodem, będą służyć tak samo długo, jak sam pojazd. Warto je jednak co jakiś czas wymieniać. Wybór dywaników do samochodu na zimę często sprowadza się do dylematu: welurowe czy gumowe? Oba materiały mają swoje zalety i wady. 

Dywaniki welurowe do samochodu na zimę - wady i zalety

Obecnie samochody wyjeżdżające z salonu w większości wyposażone są w dywaniki welurowe, ponieważ prezentują się lepiej niż wersje gumowe. Welur, o miękkiej i pluszowej strukturze, niewątpliwie nadaje wnętrzu pojazdu elegancji. Jednakw sezonie zimowym, w wyniku kontaktu z wodą i błotem, będą szybko się brudzić, a konieczność częstego ich czyszczenia spowoduje zniszczenie. Dodatkowo woda z roztopionego śniegu będzie przenikać przez welur, a to prowadzi do wilgoci, parowania szyb i pojawienia się plam z soli na chodniczkach. 

Oczywiście istnieje grupa osób, które nie wyobraża sobie innych dywaników niż welurowe. Dobrej jakości produkty, grube, podgumowane oraz w ciemnym kolorze również będą spełniać swoją rolę, zwłaszcza przy suchych zimach. 

Dywaniki gumowe do samochodu na zimę - wady i zalety

Chodniczki gumowe do samochodu to popularny wybór wielu kierowców na sezon zimowy, ponieważ są odporne na wilgoć i zabrudzenia. To produkty łatwe w utrzymaniu czystości - wystarczy je przemyć wodą, a dzięki wodoodpornej strukturze skutecznie chronią wnętrze samochodu przed korozją. Ponadto są wytrzymałe i trwałe, co czyni je ekonomicznym wyborem na dłuższy czas. Wadą gumowych dywaników samochodowych jest ich estetyka, która może nie przypaść do gustu wszystkim

Sprawdź nasz artykuł na temat: Welurowe czy gumowe? Jakie dywaniki do auta wybrać?

Jakie właściwości powinny mieć dobre dywaniki samochodowe na zimę?

Dobre dywaniki samochodowe na zimę powinny spełniać kilka kluczowych kryteriów, aby zapewnić zarówno funkcjonalność, jak i bezpieczeństwo: 

  • Wysoki rant pozwala łatwo je wyjąć i wylać zgromadzoną wodę;
  • Muszą być wykonane z materiałów, które nie wydzielają nieprzyjemnych zapachów ani nie zawierają szkodliwych substancji; 
  • Dobrze, jeśli dywaniki zrobione zostały z elastycznej gumy, która nie twardnieje przy niskich temperaturach; 
  • Dopasowane do wnętrza auta najlepiej ze specjalnymi zaczepami. Uniemożliwia to ich przypadkowe przesuwanie się podczas jazdy, co jest kluczowe dla zachowania odpowiedniej przyczepności dla butów kierowcy.

Zdaniem eksperta

Modele dywaników przeznaczone specjalnie na zimowe warunki powinny być odporne na wodę oraz łatwe do czyszczenia. Ich specjalna faktura zapewnia dodatkową przyczepność, minimalizując ryzyko poślizgnięcia się podczas wsiadania czy wysiadania z samochodu. Warto zatem zapamiętać, że inwestując w dywaniki przeznaczone specjalnie na zimę, dbamy nie tylko o estetykę, ale także o nasze bezpieczeństwo - mówi Michał Szklarz z Matsmore.

Jakie parametry warto wziąć pod uwagę przy wyborze dywaników na zimę do auta?

Bez wątpienia materiał jest najważniejszym czynnikiem determinującym wybór dywanika samochodowego. Jednak to nie jedyny element, na który warto zwrócić uwagę, aby kupić dopasowane chodniczki. Znaczenia ma także: 

  • odpowiedni kształt, który odpowiada za estetykę i bezpieczeństwo, 
  • grubość chodnika, która wpływa na jego trwałość, 
  • sposób mocowania dywaników samochodowych
  • w wycieraczkach welurowych znaczenie ma wykończenie - maszynowe obszycie, winylowe wstawki, nadruk. 

Dlaczego przed zimą warto zmienić dywaniki na gumowe?

Przed nadejściem zimy warto rozważyć wymianę dywaników na gumowe, które zapewniają skuteczną ochronę przed roztopionym śniegiem, solą drogową i błotem. To rozwiązania łatwe do umycia, szybkoschnące i trwałe. Pomagają zachować wnętrze samochodu w czystości oraz chronią podłogę przed korozją w zimowych warunkach.

Czy gumowe dywaniki do auta są trwałe?

Gumowe dywaniki samochodowe są znacznie bardziej wytrzymałe niż ich odpowiedniki welurowe. Dzięki ich wyjątkowej trwałości mogą służyć kierowcom przez kilka, a nawet kilkanaście sezonów. Regularne czyszczenie i odpowiednie zabezpieczenie specjalnymi preparatami przedłuża ich żywotność. Stosunkowo przystępna cena w zestawieniu z długą eksploatacją, stanowi dodatkowy argument za ich zakupem. Co więcej, nie są one przeznaczone wyłącznie na określoną porę roku. Gumowe dywaniki doskonale sprawdzą się zarówno latem, chroniąc wnętrze auta przed piaskiem i wodą, jak i jesienią i zimą, oferując niezrównaną ochronę podłogi pojazdu.

Sprawdź nasz artykuł na temat "Kiedy wymienić dywaniki samochodowe z welurowych na gumowe?"

Jak dbać o dywaniki samochodowe zimą?

Zimą dywaniki samochodowe pozwalają zabezpieczyć wnętrze samochodu przed zabrudzeniem i zniszczeniem w wyniku działania piasku, soli i wody. Dodatkowo ciągła wilgoć w samochodzie może sprzyjać występowaniu ognisk rdzy. Aby utrzymać chodniki gumowe czy welurowe w dobrym stanie, konieczne jest ich regularne czyszczenie. 

Po każdej podróży w deszczowy lub śnieżny dzień warto wyjąć je i wylać nadmiar wody oraz wytrzepać nagromadzoną sól czy piasek. Co kilka dni dobrze jest je dokładnie odkurzyć (gdy są suche), aby usunąć drobiny, które mogą działać jak papier ścierny. Raz na jakiś czas warto zastosować specjalny środek czyszczący do dywaników samochodowych. Pomoże on pozbyć się uporczywych plam oraz przywrócić ich pierwotny wygląd. 

Sprawdź nasz artykuł na temat: Jakie dywaniki do auta na lato? Podpowiadamy!

Nie należy zapominać o dokładnym wysuszeniu i odpowiednim zamocowaniu chodniczków samochodowych. Pamiętając o tych prostych krokach, nawet w trudnych zimowych warunkach nasze dywaniki pozostaną w doskonałej kondycji.

Więcej na temat czyszczenia dywaników przeczytasz w naszym poradniku: Jak czyścić gumowe dywaniki samochodowe? 

Zadbaj o czystość i komfort swojego auta w sezonie zimowym.

Sprawdź ofertę gumowych dywaników samochodowych do różnych modeli samochodów.

Jakie dywaniki samochodowe będą najlepsze na zimę? Polecane produkty!

Na zimę najlepszym wyborem są dywaniki gumowe, które skutecznie chronią wnętrze auta przed wilgocią, solą drogową i błotem. Wśród polecanych produktów warto zwrócić uwagę na te z wyższymi brzegami, które zatrzymują wodę oraz na modele z antypoślizgową powierzchnią, gwarantującą bezpieczeństwo podczas korzystania. W ofercie wielu sklepów znajdziemy również wycieraczki dedykowane do konkretnych modeli samochodów, takich jak dywaniki do Ford Focus Mk1, dywaniki do Kii Sportage czy dywaniki do Peugeota 407.

Co jeszcze należy przygotować w samochodzie przed zimą, oprócz dywaników?

Komplet dywaników samochodowych to ważny element wyposażenia na sezon zimowy, ale nie jedyny. Chronić tapicerkę pozwolą pokrowce na fotel. Warto także zakupić maty do bagażnika, które zapewnią ochronę w przypadku wysypania lub wylania przewożonych rzeczy. Ile razy zdarzyło Ci się sprzątać bagażnik po tym, jak reklamówka z zakupami przewróciła? W sezonie zimowym ryzyko zabrudzenia rośnie. Gumowe wycieraczki do bagażnika posiadają podwyższony rant ochronny, który zapobiega dostaniu się wody na wykładzinę. 

Sprawdź nasz artykuł na temat Jak dbać o dywaniki samochodowe zimą?

Michał Szklarz

Autor wpisu

Jestem doświadczonym ekspertem motoryzacji specjalizującym się w dziedzinie dywaników samochodowych. Moja wiedza o materiałach, projektowaniu i oczekiwaniach kierowców pozwala mi tworzyć dywaniki doskonale dopasowane do każdego pojazdu. Dążę do połączenia funkcjonalności z estetyką, dbając o ochronę wnętrza samochodu w elegancki sposób. Zaufanie klientów buduję poprzez pasję i zaangażowanie w tworzenie produktów, które podnoszą komfort podróżowania na nowy poziom.