Wczytuję dane...

Czy dywaniki samochodowe można prać w pralce?

Czy dywaniki samochodowe zabrudzone błotem, piaskiem i resztkami jedzenia można prać w pralce? To pomysł, który może pojawić się u wielu właścicieli pojazdów, zwłaszcza tych, którzy cenią sobie czystość i porządek w swoim aucie. Zamiast oddawać dywaniki do profesjonalnego czyszczenia lub męczyć się z ich ręcznym praniem, możliwość wykorzystania pralki wydaje się kuszącą alternatywą. W końcu jest to metoda szybka, wygodna i potencjalnie oszczędzająca czas. W tym artykule przyjrzymy się, czy faktycznie możemy wrzucić dywaniki samochodowe do pralki bez obaw o ich uszkodzenie, czy negatywny wpływ na urządzenie. Podzielimy się również praktycznymi wskazówkami, jak czyścić je bezpiecznie i efektywnie, aby wyglądały jak nowe.

  

Spis treści:

  1. Sposoby prania dywaników samochodowych - znaczenie ma materiał
  2. Dlaczego regularne czyszczenie dywaników samochodowych jest ważne?
  3. Pranie dywaników samochodowych – myjka ciśnieniowa, myjnia samochodowa, a może domowa pralka?
  4. Dlaczego pranie dywaników welurowych w pralce to zły pomysł?
  5. Jak często czyścić dywaniki samochodowe welurowe?

Sposoby prania dywaników samochodowych - znaczenie ma materiał

Sposoby użyte do czyszczenia dywaników samochodowych, zależą w dużej mierze od materiału, z którego są wykonane. Gumowe dywaniki cieszą się popularnością dzięki swojej wytrzymałości i łatwości w usuwaniu zabrudzeń. To właśnie bezproblemowe czyszczenie np, przy użyciu myjki ciśnieniowej sprawia, że są tak chętnie wybierane przez kierowców na całym świecie. Ich żywotność jest bardzo długa, a nagromadzone zanieczyszczenia często wystarczy spłukać wodą.

Welurowe dywaniki samochodowe, choć dodają wnętrzu bardziej eleganckiego wyglądu, wymagają większego nakładu pracy przy czyszczeniu, szczególnie jeśli chcemy ich używać także w trudnych warunkach jesienno-zimowych. Ich mycie może być bardziej czasochłonne, ze względu na trudności z wydobyciem brudu z gęstego włosia. Z tego powodu wielu kierowców w chłodniejszych porach roku, w których przeważają dni z deszczową pogodą, decyduje się na gumowe dywaniki samochodowe. 

W zależności od rodzaju dywaników proces oczyszczania może różnić się metodami i środkami używanymi do pielęgnacji. Jednak niezmiennie ważne jest, aby nie zaniedbywać tej czynności.

Polecamy zajrzeć do artykułuKiedy wymienić dywaniki samochodowe z welurowych na gumowe?

Dlaczego regularne czyszczenie dywaników samochodowych jest ważne?

Regularne czyszczenie tapicerki i dywaników samochodowych zapewnia komfort podróży i estetykę wnętrza pojazdu. Chodniczki samochodowe i maty do bagażnika to jedne z elementów, które najczęściej ulegają zabrudzeniu. Dywaniki zbierają błoto, piasek, liście, resztki śniegu i inne rodzaje zanieczyszczeń z naszych butów. Systematyczne usuwanie brudu zapobiega gromadzeniu się wilgoci, która może prowadzić do powstawania nieprzyjemnych zapachów oraz rozwoju pleśni i grzybów.

Zdaniem eksperta

Stęchlizna w samochodzie często ma swoje źródło w zabrudzeniach, które przenosimy na dywaniki i wykładzinę podłogi naszymi butami. Resztki jedzenia, okruchy spadające z garderoby i następnie rozgniatane pod obuwiem, tworzą idealne warunki do rozwoju pleśni i bakterii, szczególnie gdy dołączy do nich wilgoć. Te mikroorganizmy nie tylko generują nieprzyjemny zapach, ale mogą również negatywnie wpływać na nasze zdrowie, zwłaszcza drogi oddechowe. Regularne odkurzanie ukrytych zakamarków, takich jak schowki w podłodze czy załamania wzdłuż prowadnic foteli, jest bardzo ważne, aby utrzymać wnętrze pojazdu w czystości i wolne od niechcianych zapachów - mówi Michał Szklarz z Matsmore.

Pranie dywaników samochodowych – myjka ciśnieniowa, myjnia samochodowa, a może domowa pralka?

Pranie dywaników samochodowych to zadanie, które wymaga odpowiedniego podejścia, zależnie od materiału, z którego są wykonane. Dla dywaników gumowych idealnie sprawdzi się myjka ciśnieniowa. Dzięki niej szybko i efektywnie pozbędziesz się brudu zalegającego na ich powierzchni. Jednak przy modelach welurowych trzeba pamiętać, by nie przemoczyć ich zbytnio, ponieważ welur jest chłonnym materiałem i trudnym do całkowitego wysuszenia. Dobrym rozwiązaniem będzie użycie odkurzacza piorącego lub parowego. Ta metoda zagwarantuje dokładne oczyszczenie wycieraczki i a para również zdezynfekuje je, eliminując bakterie i nieprzyjemne zapachy. 

Choć kuszące wydaje się pranie dywaników samochodowych w pralce, należy mieć na uwadze, że taka metoda może negatywnie wpłynąć na ich żywotności i wygląd.

Warto również po czyszczeniu dywanów zadbać o ich właściwe wysuszenie, najlepiej w pozycji pionowej i w przewiewnym miejscu. Pozwoli to zapobiec nagromadzeniu się wilgoci i powstawaniu nieprzyjemnych zapachów.

Dlaczego pranie dywaników welurowych w pralce to zły pomysł?

Jeśli zdecydujesz się wyprać dywaniki welurowe w pralce, możesz doprowadzić do ich zniszczenia. Delikatna struktura weluru zostanie uszkodzona przez intensywne ruchy bębna pralki. Efektem tego będzie zmatowienie i zniszczenie włókien. 

Do prania w pralce często wykorzystujemy wysoką temperaturę wody i silne środki chemiczne. Mogą one powodować blaknięcie kolorów oraz deformację dywaników. Aby uniknąć takich problemów, zaleca się stosowanie delikatniejszych metod czyszczenia, które są bezpieczne dla materiału, a jednocześnie skuteczne w usuwaniu zabrudzeń.  

 

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Jak wyczyścić welurowe dywaniki samochodowe? Poradnik

 

Należy także pamiętać, że welur absorbuje dużo wody, przez co dywaniki w trakcie prania staną się bardzo ciężkie i tym samym mogą uszkodzić bęben pralki. Ich dokładne wysuszenie po namoknięciu w trakcie prania będzie bardzo długo trwało. Jeśli nie wyschną dokładnie, istnieje ryzyko rozwoju pleśni i nieprzyjemnych zapachów.

Wyróżnij swój samochód nowoczesnymi dywanikami welurowymi

Sprawdź naszą ofertę dywaników do różnych modeli samochodów

Jak często czyścić dywaniki samochodowe welurowe?

Aby utrzymać dywaniki welurowe w idealnym stanie, należy je regularnie prać. Częstotliwość czyszczenia powinna być dostosowana do intensywności użytkowania samochodu i warunków panujących na zewnątrz. W przypadku okazjonalnego korzystania z pojazdu wystarczy, że zdecydujesz się na ich wyczyszczenie raz na miesiąc. Natomiast, gdy jeździsz samochodem do pracy, odwozisz dziecko do szkoły, warto nawet codziennie usunąć zabrudzenia przy użyciu szczotki. Taka regularność pozwoli zachować świeżość i czystość dywanów na dłużej. Systematycznie czyścić trzeba nie tylko welurowe, ale i gumowe wycieraczki, aby zapewnić sobie i pasażerom komfort oraz bezpieczeństwo podróży.

Michał Szklarz

Autor wpisu

Jestem doświadczonym ekspertem motoryzacji specjalizującym się w dziedzinie dywaników samochodowych. Moja wiedza o materiałach, projektowaniu i oczekiwaniach kierowców pozwala mi tworzyć dywaniki doskonale dopasowane do każdego pojazdu. Dążę do połączenia funkcjonalności z estetyką, dbając o ochronę wnętrza samochodu w elegancki sposób. Zaufanie klientów buduję poprzez pasję i zaangażowanie w tworzenie produktów, które podnoszą komfort podróżowania na nowy poziom.